Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sto let SDH Přibyšice 1924 - 2024

4. 10. 2024

V roce 2018 Přibyšice oslavily 7OO let od první zmínky o obci v kronikách a při té příležitosti byla zasazena i lípa republiky. Ale pro Sbor doborvolných hasičů z Přibyšic byl důležitější letošní rok, kdy byl důvod k oslavě právě sto let od svého založení. Z historických materiálů se pak dovídáme, že za dobu své činnosti sbor procházel různými obdobími, v nichž byly doby, kdy úroveň práce byla na velmi vysoké úrovni a jindy zase sbor jen ztěží přežíval a zápasil s existenčními problémy. Úroveň činnosti a práce hasičů závisí především na zájmu jeho členů o práci ve sboru a na snaze vedení řešit problémy a úkoly jim ukládané. K tomuto lze s povděkem konstatovat, že v současné době je ve sboru, zejména ve výboru, poměrně dost členů, kteří mají o práci pro sbor a jeho činnost ve prospěch všech občanů obce zájem.

K založení hasičského sboru v Přibyšicích bylo přistoupeno až v době, kdy již byly v okolních obcích sbory ustaveny, např. v Tismi byl utvořen již v roce 1903, Neštěticích 1913 a Černíkovicích v roce 1923. K jeho založení s největší pravděpodobností přispělo osamostatnění obce v roce 1923 a zejména pak požár, který v obci tento rok vznikl. Při založení se přihlásilo 14 členů činných, 19 zakládajících a 13 členů a členek přispívajících. Tímto tak byla zahájena spolková činnost sboru, která se sestávala zejména z výcviku členů, vysíláním členů na slavnosti a cvičení župní a okrsková do okolních sborů, návštěv plesů okolních sborů a jiných akcí. V následujícím roce 1925, byla dodána nová stříkačka od továrníka Smekala, tenkrát ještě ruční tažená koňmi. Se stříkačkou přišlo 300 m hadic. Místní sbor se v prvních šesti letech svého trvání zúčastnil sedmi požárů v okolí a u většiny účinně zasáhl, bylo to v roce 1925 u dvou požárů v Neštěticích a Zaječí, v roce 1926 v Dlouhé Lhotě a na Chvojínku, 1927 v Černíkovicích, 1928 opět v Dlouhé Lhotě a v roce 1929 u pana Vaněčka v Tismi.

Dalším významným, i když pro hasičský sbor a všechny občany obce spíše tragickým obdobím, byla doba okupace počínající rokem 1939, zejména pak rok 1942, kdy Přibyšice postihly sankce v souvislosti se zřízením vojenského cvičiště a vystěhování obyvatel území neveklovska. Další činnost sboru tak byla obnovena až po osvobození v roce 1945, kdy se dne 2. února 1946 konala první valná hromada po znovuobnovení činnosti sboru. Byla provedena volba nového výboru a vzhledem k tomu, že sbor neměl žádné prostředky, bylo rozhodnuto obnovit tradici konání hasičských plesů v místním hostinci a ze získaného výtěžku doplňovat potřebné vybavení. V listopadu 1946 tak byla zakoupena a dodána sboru nová přenosná motorová stříkačka PS-8, ktrerá je v obecní hasičárně dodnes. Rok 1979 byl pro Přibyšice špatným, během krátké doby došlo ve vsi ke dvěma požárům, u nichž museli spolu s dalšími jednotkami zasahovat i přibyšičtí hasiči. 29. května to byl požár garáže u rodinného domu „u Linhartů a části stodoly „u Sejků“ a 4. června požár obytného domu „u Tůmů č. p.23“. Požár postihl Přibyšice ještě 23. května 1985, kdy hořela kůlna a část stodoly „u Štěpánků“.

V říjnu 1987 byla sboru předána nová motorová stříkačka PS 12, se kterou přibyšičtí hasiči jezdí dodnes na soutěže v požárním sportu. V srpnu roku 2004, kdy sbor slavil 80 výročí svého založení, se konala slavnost, na níž bylo nové kulturní zařízení předáno do správy místním dobrovolným hasičům, slouží však nejen jim, ale i všem občanům obce. Zde se od té doby odbývají veškeré společenské akce v obci. V roce 2011 město Neveklov zrekonstruovalo starou, značně zchátralou, hasičskou zbrojnici. Před 10 roky v roce 2014 byla uspořádána obdobná slavnost jako letos, kdy sbor oslavil 90. výročí svého založení.

Samostatnou kapitolou ve sboru je pak Požární sport, který má v Přibyšicích dlouholetou tradici. Vždyť první účast na soutěži v PS se datuje do roku 1979, kdy se přibyšické družstvo prvně zúčastnilo hasičského klání v Oušticích. Od té doby se pravidelně bez přerušení, zúčastňuje okrskových soutěží a výběrově i okresních soutěží v požárním sportu. Zlatá éra je pak patrně spojena se současnou generací sportovců, kteří navázali na občasné výhry v devadesátých letech minulého století a v první dekádě dvacátého prvního století. Mezi největší úspěchy lze počítat třetí místo na Okresní soutěži ve Vlašimi v roce 2021, mistři Benešovské hasičské ligy v kategorii PS 12 bez úprav z roku 2020, účast na osmdesáti osmi soutěžích BN Ligy v letech 2011 až 2021 a v zásadě i pravidelná účast na Memoriálu Františka procházky a Václava Chaloupeckého v Divišově s druhým místem z roku 2016 a třetím v roce 2019. Na neveklovském okrsku pak družstvo slaví pravidelně úspěchy a v královské disciplíně požární útok, kdy v posledních letech nenašlo přemožitele. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že požární sport se od dob svých začátků hodně proměnil a je z něj svébytná soutěžní disciplína s okresními ligami, extraligou, mistrovstvím republiky a světa a i s hasičskou olympiádou. Do budoucna je třeba doufat v pokračování tradice požárního sportu v obci a snažit se nacházet a vychovávat pokračovatele současníků, kteří budou šířit dobré jméno Přibyšic nejen na neveklovském okrsku.

Oslavy výročí sta let činnosti sboru v zásadě započaly již v květnu, kdy přibyšičtí uspořádali soutěž v požárním sportu. Krásné jubilleum pak vyvrcholilo po pomalu půl ročních přípravách v sobotu 25. srpna, kdy hasiči položili věnec k poníku padlých ve světových válkách. Program pokračoval dynamickými ukázkami ouštických s „koňkou“ a neveklovští pak vyprostili osobu z havarovaného vozu. Statickou ukázku tak zabezpečili kolegové z HZS Benešov. Večerní zábava pak proběhla za doprovodu kapely vedené panem Janů, návštěvníci si pochutnali na grilovaném prasátku, klobásách a vychlazeném pivu.

Závěrem je třeba poděkovat všem sponzorům, městu Neveklov, ale především místním hasičům za celou jejich činnost a plnění hesla Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci.

 

Požárnímu sportu ZDAR

 

Text: Ing. Jan Fišer, Josef Mlíkovský

 

https://www.neveklov.cz/modules/file_storage/download.php?file=12ed83a5%7C229